Free shipping over $75 Same-day dispatch before 11am ET Every lot tested

The full catalog · Lab-tested

The GarudaKratom Collection.

Red, white, green and gold kratom powders, capsules and split kilos. Every lot is third-party tested before release and hand-packed in New York's Hudson Valley.

  • Third-party lab verified
  • Free shipping over $75
  • Same-day dispatch before 11am ET
  • Secure checkout

Age minimums apply where state law sets them. Not for sale where prohibited.

01 · Kratom powders

Single-strain powders.

Fine-milled whole leaf, from a 28g sampler to a full kilo. Choose a size on any card to see exactly how it ships.

Packed in sealed 250g pouches. 500g ships as two and 1kg as four. Bulk 3kg (12 pouches) and 5kg (20 pouches) are on most product pages.

Most popular
Super Green, one 250g pouch
One 250g pouch

Green vein

Super Green

Kratom powder

Our flagship green. "Super" is the trade grade for the larger, fully developed leaves. Fine and consistent from lot to lot.

Lab snapshot · SG4626Apr 2026
Mitragynine
1.52%
7-OH
35.6 ppm
Heavy metals
Pass
Microbials
Pass
Open the full certificate
$23.00$9.20 per 100g
Customer favorite
Red Bali, one 250g pouch
One 250g pouch

Red vein

Red Bali

Kratom powder

A traditional red vein named for the historic Bali export route. Fully mature leaf with an extended dry.

$25.00$10.00 per 100g
Top rated
White Maeng Da, one 250g pouch
One 250g pouch

White vein

White Maeng Da

Kratom powder

Selectively graded leaf, harvested early in the maturity cycle and dried indoors to a uniform fine grind.

$23.00$9.20 per 100g
Red Maeng Da, one 250g pouch
One 250g pouch

Red vein

Red Maeng Da

Kratom powder

Fully mature, selectively graded leaf, finished with an extended dry.

$23.00$9.20 per 100g
Wild-harvested
Wild Green, one 250g pouch
One 250g pouch

Green vein

Wild Green

Kratom powder

The wild line: leaf from uncultivated trees rather than planted plots. We brought this wild line to the U.S. in 2017.

$23.00$9.20 per 100g
Premium grade
Super Maeng Da, one 250g pouch
One 250g pouch

Green vein

Super Maeng Da

Kratom powder

Premium-graded green Maeng Da: the Super grade, from the larger, fully developed leaves.

$25.00$10.00 per 100g
Green Jongkong, one 250g pouch
One 250g pouch

Green vein

Green Jongkong

Kratom powder

Named for the Jongkong district of West Kalimantan. Mid-maturity green in a uniform fine grind.

$23.00$9.20 per 100g
Green Hulu, one 250g pouch
One 250g pouch

Green vein

Green Hulu

Kratom powder

Named for the upper Kapuas River in West Kalimantan. Mid-maturity green, dried indoors.

$23.00$9.20 per 100g
Green Maeng Da, one 250g pouch
One 250g pouch

Green vein

Green Maeng Da

Kratom powder

Selectively graded leaf, harvested at mid-maturity and dried indoors.

$23.00$9.20 per 100g

02 · Mix and match

Split kilos and samplers.

Build a kilo from two or four strains at kilo pricing, or sample three side by side before you commit.

Build your own
Four 250g Garuda Kratom pouches in four vein colors
Four sealed 250g pouches

Any strains

Four Way Split

Kratom powder · 1kg

Build one kilo from four 250g pouches of any strains in rotation, at kilo pricing. Each pouch is sealed and labeled with its own lot.

$65.00$6.50 per 100g
Build your kilo
Favorite pairing
Two red and two green 250g Garuda Kratom pouches
Two 500g halves, four pouches

Any strains

Two Way Split

Kratom powder · 1kg

Two strains, 500g each, at kilo pricing. Each half ships as two sealed 250g pouches.

$65.00$6.50 per 100g
Build your kilo
Sampler
Three 28g Garuda Kratom sample pouches
Three sealed 28g pouches

Any strains

Trio Sample Pack

Kratom powder · 3 × 28g

Pick any three strains in rotation, shipped as three sealed 28g pouches, each labeled with its own strain and lot.

$8.50$10.12 per 100g
Choose three

03 · Capsules

Kratom capsules.

The same lot-tested leaf as our powders, pre-measured in capsules. Choose a count to see the price.

Most popular
Super Green Capsules, one 50-count pouch
One 50-count pouch

Green vein

Super Green Capsules

Kratom capsules

Our flagship green, pre-measured in capsules. The same lot-tested leaf as the powder.

$19.99$0.40 per capsule
Red Bali Capsules, one 50-count pouch
One 50-count pouch

Red vein

Red Bali Capsules

Kratom capsules

Our classic red vein, pre-measured in capsules. The same lot-tested leaf as the powder.

$19.99$0.40 per capsule

04 · Returning soon

Between harvests.

Small batches mean some strains sell through. Each one returns when its next lot clears testing; tap notify and we'll email you when it's back.

Gold BaliGold vein · Between harvests

Gold vein Bali, finished with an extended dry.

Notify me
Green AcehGreen vein · Between harvests

Green vein named for Aceh, Sumatra.

Notify me
White HuluWhite vein · Between harvests

Rare white vein named for the Hulu Kapuas region of Borneo.

Notify me
Green KetapangGreen vein · Between harvests

Green vein named for Ketapang, West Kalimantan.

Notify me
Red BanjarRed vein · Between harvests

Red vein named for the Banjar region of South Kalimantan.

Notify me
Mega PackVariety pack · Between harvests

A variety pack of our strains, 28g each.

View

Third-party tested

Every pouch traces to a lot. Every lot is published.

Before a lot is released, an independent ISO 17025 laboratory tests it on three panels. The certificate goes public, searchable by the batch number printed on your pouch.

Browse the COA archive
01Alkaloid contentMitragynine and 7-hydroxymitragynine, quantified on every lot.
02Heavy metalsLead, cadmium, arsenic and mercury by ICP-MS, held to our release limits.
03Microbial screeningSalmonella, E. coli, yeast and mold, coliforms and total plate count.
16 on fileEvery certificate, publicBrowse the archive

ISO 17025 laboratoryCertificates searchable by lot

Questions before you buy?

Not sure where to start? Ask a person.

Write to us directly. A real person who knows the lots reads every message and can point you to the right size.

Same-day dispatch on business-day orders before 11am ET Free shipping over $75, in discreet packaging Hand-packed in the Hudson Valley since 2017
How do the larger sizes ship?

As sealed 250g pouches: two for 500g, four for 1kg, twelve for 3kg and twenty for 5kg. Capsules come in 50-count pouches, so 100 capsules is two pouches and 500 is ten. Each pouch carries its own lot number, so every one matches a published certificate.

When will my order ship?

Orders placed before 11am ET on a business day ship the same day; later orders ship the next business day. Orders over $75 ship free within the U.S. We do not ship internationally.

Can I mix strains in one kilo?

Yes. The Four Way Split builds a kilo from any four 250g strains, and the Two Way Split from any two 500g halves. Both cost $65.00, kilo pricing.

How do prepaid plans work?

Choose a 3, 6, 8 or 12 month plan on any 1kg powder and save 10 to 20 percent, with free shipping on every plan. You pay for the full term up front, so there are no recurring charges.

Where can I see the lab results for my pouch?

Enter the lot number printed on your pouch in the lookup above, or browse the COA archive. Every lot is tested by an independent ISO 17025 laboratory before release.

Are there places you can't ship?

Yes. Kratom is restricted in some states, counties and cities, and we follow every one of those rules. The full list is on our shipping restrictions page, and checkout checks your address against it.

SALE OF KRATOM TO PERSONS UNDER TWENTY-ONE YEARS OF AGE IS PROHIBITED BY LAW

HVB App

HVB App Available

Faster browsing, exclusive deals & push notifications

Open App

Welcome!

You must be 21+ to purchase Kratom products
You must be 18+ to purchase Botanicals products

I am I am not

Remember Me
Disclaimer: Kratom: FDA DISCLAIMER: The statements made regarding these products have not been evaluated by the Food and Drug Administration. The efficacy of these products has not been confirmed by FDA-approved research. These products are not intended to diagnose, treat, cure, or prevent any disease. KRATOM DISCLAIMER: “This product is not available for shipment to the following states: Alabama, Arkansas, Indiana, Wisconsin, Connecticut, Utah, Tennessee, Kansas, North Dakota, Massachusetts; or the following counties: Sarasota County (Florida), San Diego (California), Oceanside (California), Alton (Illinois), Jerseyville (Illinois), Edwardsville County (Illinois), Columbus (Mississippi), Union County (Mississippi), Ascension (Louisiana), Franklin (Louisiana), Rapides (Louisiana)”. Our products are not for use by or sale to persons under the age of 21. WAAVE ALSO RESPECTS COMPLIANCE IN THE FOLLOWING STATES AND COUNTIES: Vermont, Louisiana. Denver CO, Washington D.C., Newport Beach CA, Malheur County, Parker & Monument (CO), Grant Parish (LA), Franklin (NH) and several other counties in Mississippi. We do not ship internationally. ID verification is required for shipments to the following states: Florida, Virginia, West Virginia, Colorado, Oregon, South Dakota, Nebraska, Kentucky, Maryland, Tennessee, Mississippi, Georgia, Rhode Island. Enhanced Kratom cannot be shipped to Tennessee and Georgia. Kratom is NOT used to treat, cure, or mitigate any disease, illness, ailment, and/or condition. Please consult your doctor before consuming any new products. Kratom has not been tested on pregnant women. Please, see the FDA alert 54-15. We make no representations as to intended use or suitability for use. This product contains chemicals known to the state of California to cause cancer, birth defects, or reproductive harm. Specifically nickel, arsenic, and lead. For more information please visit p65warnings.ca.gov. We do not ship to military bases
- Botanicals: We respect federal state and city laws, our shipping restrictions are detailed below on the footer and they are automatically updated by WAAVE compliance FDA Disclaimer: The statements made regarding our products have not been evaluated by the Food and Drug Administration. The efficacy of these products has not been confirmed by FDA-approved research. We assume no responsibility for the improper use of our products. These products are not intended to diagnose, treat, cure or prevent any disease. All information presented here is not meant as a substitute for or alternative to information from health care practitioners. Please consult your health care professional about potential interactions or other possible complications before using any product. The Federal Food, Drug, and Cosmetic Act requires this notice. Merchants may not ship to military bases.
 

WAAVE Compliance